محاسبه دقیق میزان کمیسیون مشارکت در ساخت + مثال واقعی

تاریخ انتشار: 1400/04/14

تعداد بازدید 19548

یکی از سوالات مهم مالکین و سازندگان، نرخ و درصد کمیسیون املاک برای مشارکت در ساخت چقدر است. اما آیا نیازی هست که شما حتما به بنگاه املاک مراجعه کنید؟ در چه صورتی می‌توانید کار مشارکت در ساخت را حرفه‌ای تر انجام دهید؟ در این مقاله به تمامی سوالات شما در مورد تعرفه و میزان کمیسیون مشارکت در ساخت پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

تعرفه کمیسیون مشارکت در ساخت در قانون

 

در مصوبه شهریور ۹۹، اتحادیه املاک تهران، میزان کمیسیون مشارکت را تعیین کرده است. در این مصوبه، میزان کمیسیون حداکثر برابر با 0.2 درصد از ارزش کل قرارداد مشارکت در ساخت از هر یک از طرفین قرارداد می‌باشد. با این حال برخی از دفاتر املاک و واسطه‌ها درصدهای متغیری را بابت این قرارداد دریافت می‌کنند. در ادامه این مقاله، تلاش کردیم تمامی نکاتی که باید در مورد مقدار کمیسیون بدانید را بیاوریم و برای فهم بهتر چند مثال از پروژه‌های واقعی هم آورده شده است.

آیا نیازی به مراجعه به بنگاه املاک دارید؟

کمیسیون بنگاه املاک مشارکت در ساخت

همین ابتدا این نکته را بدانید که نیازی به مراجعه به بنگاه را ندارید. دلیل اینکه در خیلی از پروژه‌های مشارکت در ساخت قرارداد در بنگاه املاک منعقد می‌شود، واسطه بودن بنگاه و معرفی سازنده از طرف بنگاه است. املاک به عنوان واسط، سازنده را به مالکین معرفی می‌کند و هزینه‌ای را به عنوان کمیسیون برای خود در نظر می‌گیرد. اما بهترین راه حل، استفاده از متخصصین امر در حوزه‌های فنی، حقوقی و اقتصادی در کنار پروژه مشارکت در ساخت است.

گروه ساختمانی باتیس با استفاده از تخصص‌های لازم، نه تنها در انعقاد قرارداد بلکه تا انتهای پروژه در کنار سازنده و مالکین قرار می‌گیرید. انعقاد قرارداد حرفه‌ای از نظر فنی، حقوقی و اقتصادی، پیش‌بینی سود و ارائه گزارش قبل از شروع پروژه، داوری در اختلافات، نظارت بر روند پروژه و ارائه گزارش در صورت خواست مالکین و بسیاری خدمات دیگر، کمک می‌کند تا مشارکت در ساخت خود را با خیال آسوده و با بیشترین سود ممکن انجام دهید. برای تماس متخصصین باتیس با شما فرم زیر را پر کنید.

سازنده، پرداخت کننده بخش عمده حق کمیسیون مشارکت در ساخت به املاک

درصد کمیسیون مشارکت در ساخت

عرف مشارکت در ساخت این است که بخش اصلی حق کمیسیون را سازنده پرداخت می‌کند. دلیل این موضوع این است که زمین‌ها و املاکی که قصد مشارکت دارند محدود است. از طرفی سازندگان زیادی به دنبال پروژه هستند. پس بنگاه‌های املاک برای جلب رضایت مالکین از آنها کمیسیون کمتری دریافت می‌کنند. البته در ازای کمیسیون پرداختی باید انتظار خدمات هم داشته باشند. خدماتی از جمله داوری و انعقاد قرارداد حرفه‌ای زیر نظر مشاوران فنی(مهندسین عمران و معماری با تجربه)، حقوقی (وکیل پایه یک دادگستری) و اقتصادی (متخصصین اقتصاد مهندسی) می‌تواند هزینه‌های دیگر را کمتر کند. هم‌چنین در این حالت جلوی ضرر و زیان احتمالی هم حتی‌المقدور گرفته می‌شود.

وبینار مشارکت در ساخت

میزان کمیسیون بر اساس میزان ارائه خدمات

کمیسیون بر اساس میزان خدمت ارائه شده متفاوت است. کمترین خدمت ارائه شده برای یک قرارداد مشارکت در ساخت، انعقاد یک قرارداد حرفه‌ای زیر نظر متخصصین امر است که در خیلی از موارد همین هم رعایت نمی‌شود. اگر می‌خواهید المان‌های یک قرارداد مشارکت در ساخت حرفه‌ای را ببینید، مقاله زیر را مطالعه کنید.

داوری در اختلافات پروژه، نظارت بر پروژه، تحلیل فنی و اقتصادی و تعیین میزان سود قبل از شروع پروژه و خدماتی مشابه (که در بخش خدمات باتیس به طور کامل شرح داده‌ایم)، جزء خدمات مشارکت در ساخت است. این خدمات میزان کمیسیون را افزایش می‌دهد اما می‌تواند ریسک مشارکت در ساخت را کاهش داده و میزان سود حاصل را افزایش دهد. 

اصل مطلب: میزان تقریبی کمیسیون مشارکت در ساخت + مثال واقعی

تعرفه کمیسیون قرارداد مشارکت در ساخت

این عدد وابسته به خدمات ارائه شده، هزینه پروژه، موقعیت پروژه و حتی بعضی اوقات خاص بودن پروژه در یک منطقه هم می‌تواند کمیسیون را تحت تاثیر قرار دهد. در اینجا چند مثال از پروژه‌های مختلف را با هم بررسی می‌کنیم که می‌تواند به ذهنیت شما نسبت به میزان کمیسیون کمک کند. می‌توانید پاسخ سوال کمیسیون مشارکت در ساخت چقدر است را در مثال‌های زیر ببینید.

مثال اول: یک زمین در مزداران به متراژ ۳۰۰ مترمربع و ارزش هر متر از زمین برابر با ۱۱۰ میلیون تومان است. در این پهنه جواز ۵ طبقه به زمین تعلق می‌گیرد. درصد مالک و سازنده ۶۰ به ۴۰ مشخص کردیم. در این حالت کمیسیونی که سازنده باید پرداخت کند، ۴۰۰ میلیون تومان و کمیسیون مالکین برابر با ۳۰ میلیون تومان است.

مثال دوم: یک زمین در بلوار فردوس به متراژ ۳۸۰ مترمربع و ارزش هر متر از زمین برابر با ۱۰۰ میلیون تومان است. در این پهنه نیز جواز ۵ طبقه به زمین تعلق می‌گیرد. درصد مالک و سازنده هم مثل مثال قبل ۶۰ به ۴۰ است. در این مثال کمیسیون سازنده ۳۰۰ میلیون تومان و کمیسیون مالکین ۲۰ میلیون تومان است

هر دو این مثال‌ها، پروژه واقعی بودند که این کمیسیون‌ها را دو طرف قرارداد به عنوان کمیسیون مشارکت در ساخت پرداخت کردند. در این حالت کمیسیون فقط برای نوشتن و انعقاد قرارداد حرفه‌ای و معرفی سازنده به مالکین پرداخت می‌شود. این در حالی است که بسیاری از افراد به خدمات دیگری مانند خدمات زیر نیاز دارند.

بهترین راه برای مشارکت در ساخت

یکی از مهمترین نکات در مشارکت، استفاده از متخصصین در حوزه‌های مختلف است. متخصصین فنی، حقوقی و مالی در کنار یک پروژه می‌توانند به مالکین و سازنده کمک کند تا به بیشترین سود ممکن برسند. در این بین درصد کمیسیون مشارکت در ساخت نسبت به سود حاصل از استفاده از متخصصین و پایین آمدن ریسک ساخت و ساز بسیار کم است. البته باید حتما از متخصصین استفاده کنید تا شرایط خوبی بر مشارکت در ساخت حاکم باشد.

ثبت نام مشاوره
مشارکت در ساخت
رایگان

ثبت نام

ثبت نام مشاوره
مشارکت در ساخت
رایگان

ثبت نام

12 پاسخ به “محاسبه دقیق میزان کمیسیون مشارکت در ساخت + مثال واقعی”

 1. ناشناس گفت:

  سوال درموردکمسیون املاک که قراری نداشتیم که مالک کمسون پرداخت کندبعداز۳سال که خانه دردادگاه هست شکایت کرده که کمسیون بایدبدی

 2. ناشناس گفت:

  عالی

 3. میلاد عوض نوغانی گفت:

  مگر نباید فقط سازنده کمیسیون مشارکت در ساخت را پرداخت کند متشکرم

  • پشتیبان باتیس گفت:

   با سلام
   خیر سازنده معمولاً پرداخت کننده عمده کمیسیون هست ولی بخش از کمیسیون رو باید مالکین پرداخت کنند.

 4. حميدرضا اللهياري گفت:

  سلام وقت بخير بنده يك زمين دارم و با يك سازنده قرارداد بستم كه فقط اجرا كننده باشد يعني هزينه ساخت هم از خودم از قراري ١٠درصد از مجموع كل هزينه ساخت كمسيون مشاور املاك سهم من چقدر ميشه در ضمن هزينه ساخت ١٣ميليارد براورد شده كه سهم مجري كار ١٣٠٠ميشه ممنون ميشم راهنمايي كنيد

  • پشتیبان باتیس گفت:

   با سلام آقای اللهیاری
   این موضوع قرارداد شما مشارکت در ساخت نیست بلکه مدیریت پیمان هست و کلا موضوع پروژه متفاوت با مشارکت در ساخت است. به همین دلیل محاسبه متفاوتی هم دارد. با توجه به اینکه فرم مشاوره را پر کردید حتماً کارشناسان ما با شما تماس می‌گیرند تا اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار دهند.
   با تشکر

 5. محمدمحمدزاده گفت:

  بنده یک ملک به ارزش ۳۶۰ملیارد به سازنده معرفی کردم وتوافق هابین سازنده ومالک راانجام دادیم ودرصد ها سازنده ومالک هم مشخص شده کمسیون بنده چقد میشود باتشکر

  • پشتیبان باتیس گفت:

   با سلام و وقت بخیر شما می‌توانید با نحوه‌ای که در مقاله بیان شده است کمیسیون خود را محاسبه کنید در پروژه مشارکت فقط قیمت زمین میزان کمیسیون را مشخص نمی‌کند.
   با تشکر

 6. امیرحسین استکی گفت:

  سلام من یه قرارداد مشارکت نوشتم به مبلغ ۵ میلیارد تومان به غیر از ساختش الان من کمیسینم چقدر میشه و چطور میتونم بگیرم ازشون چون رفتن شروع به کار کردن

  • پشتیبان باتیس گفت:

   با سلام
   معمولاً باید قرارداد جعاله یا ارائه خدمات در اختیار داشته باشید یا در بخشی از قرارداد این کمیسیون را تعیین کرده باشید وگرنه بعد از قرارداد و شروع کار راه قانونی برای دریافت کمیسیون خود نخواهید داشت.

 7. محمد راضي گفت:

  باسلام ملكي دارم به ارزش 16ميليارد و ميخوام بدم مشاركت ٥٥به سازنده و ٤٥براي خودم ١٠واحد و پنت هاوس كميسيون بنده در مشاركت به بنگاه چقدر هست تو اين قرارداد هم بنگاه يخورده به نفع سازنده كار كرده

  • پشتیبان باتیس گفت:

   سلام وقتتون بخیر همان طور که در مقاله هم توضیح داده شده است، کمیسیون مشارکت در ساخت فقط با توجه به ارزش ملک نیست و با توجه به خدماتی است که در اختیار شما قرار می‌گیرد. برای اطلاع بیشتر از جزئیات می‌توانید فرم مشاوره رایگان را پرکنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.
   با تشکر

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

کاملترین نمونه قرارداد مشارکت در ساخت + فایل Word و PDF قرارداد

آیا اینکه شما نسبت به سازنده یا مالک شناخت دارید برای شروع مشارکت کافی است؟ بسیاری از مالکین حتی بدون شناخت درست سازنده وارد قرارداد می‌شوند. اما تنها الم ...

تاریخ انتشار: 1400/04/14

تعداد بازدید 60417

تقسیم واحدها و پارکینگ در مشارکت در ساخت + متن تقسیم نامه

برای تقسیم واحدها در مشارکت در ساخت نکات زیادی وجود دارد. شما باید با انواع تقسیم نامه ها، متن آنها و عرف تقسیم واحدها آشنا باشید. این مقاله برای شروع یک مش ...

تاریخ انتشار: 1400/04/14

تعداد بازدید 5150

مهمترین خطرات مشارکت در ساخت + راه‌حل جلوگیری از آنها

قرارداد مشارکت در ساخت یکی از قراردادهای پرچالش برای سازندگان و مالکین است. مالک و سازنده باید خطرات مشارکت در ساخت را به طور کامل بدانند و با تمهیداتی از ...

تاریخ انتشار: 1400/04/14

تعداد بازدید 1135